Podanie o pracę | StartCV.pl

Czym jest podanie o pracę?

List motywacyjny
List motywacyjny
10 lipca 2018
Życiorys
Jak poprawnie napisać życiorys?
24 lipca 2018
Podanie o pracę

Podanie o pracę.

Jak napisać podanie o pracę?

Pokaż się pracodawcy i sam przejmij inicjatywę. Napisz podanie o pracę i sam zaproponuj chęć podjęcia pracy.
W artykule dowiesz się co to jest podanie o pracę, czym różni się od listu motywacyjnego a także kiedy i kto powinien napisać podanie o pracę.
Pokażę ci z jakich elementów składa się dokument oraz co zawrzeć w jego treści aby zrobić dobre pierwsze wrażenie i zainteresować przyszłego pracodawcę.
Dodatkowo podpowiem ci jakich błędów się ustrzec by znaleźć wymarzoną pracę.

Co to jest podanie o pracę?

Podanie o przyjęcie do pracy jest to dokument, który pisany jest do pracodawcy, wtedy gdy nie prowadzi on rekrutacji. Jest to dla niego informacja, że jesteśmy zainteresowani podjęciem pracy w jego firmie na konkretnym stanowisku. Dokument stosuje się wtedy, gdy samodzielnie prowadzimy poszukiwanie pracy a dobrze napisane podanie będzie informacją dla pracodawcy, że chcemy u niego pracować. Jeśli w danym momencie nie będzie potrzebował pracownika, to nic straconego. Nasz dokument może być pomocny za jakiś czas, kiedy zwolni się stanowisko lub będzie tworzony nowy etat. Wtedy pracodawca będzie miał już pełne dane potencjalnego kandydata do zatrudnienia.

Podanie o pracę i list motywacyjny – jakie są różnice?

Często panuje przekonanie, że podanie o pracę i list motywacyjny to te same dokumenty tylko inaczej nazwane. Nic bardziej mylnego. List motywacyjnym jest uzupełnieniem CV i pisany jest w odpowiedzi na konkretną ofertę pracy. Opisujemy w nim naszą motywację do pracy, osiągnięcia, predyspozycje – jednym słowem jest to uzasadnienie dlaczego ubiegamy się o pracę. Podanie o pracę natomiast pisane jest z własnej inicjatywy, wtedy gdy kandydat sam chce poinformować pracodawcę, że jest zainteresowany pracą w jego firmie.

Budowa podania o pracę.

Podanie o przyjęcie do pracy podobnie jak inne formalne dokumenty powinno zawierać takie elementy jak:
- w prawym górnym rogu – miejscowość i data;
- w lewym rogu na tej samej wysokości – imię i nazwisko oraz dane adresowe i kontaktowe w tym obowiązkowo numer telefonu oraz adres e-mail;
- z prawej strony poniżej – nazwa pracodawcy i dane adresowe firmy;
- poniżej na środku – tytuł pisma czyli „PODANIE O PRACĘ”, najlepiej napisać je nieco większą i pogrubioną czcionką;
- treść pisma;
- z prawej strony pod treścią pisma – podpis;
- na końcu z lewej strony – spis załączników;
- w stopce na dole strony – klauzula o wyrażeniu zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.

Długość podania o pracę nie powinna przekraczać 1 strony A4. Jest to dokument, który ma za zadanie poinformować pracodawcę o chęci podjęcia zatrudnienia w firmie. Szczegóły znajdują się w CV oraz ewentualnie w liście motywacyjnym.

Co napisać w podaniu o pracę?

Treść podania o pracę powinna być zwięzła oraz zawierać tylko te informację, które zainteresują pracodawcę. Nie można w nim „lać wody” i pisać o mało istotnych faktach.
W treści głównej podania o pracę na samym początku należy zawrzeć sformułowanie o chęci podjęcia pracy w danej firmie oraz wymienić stanowisko, które nas interesuje. Jeśli firma ma oddziały lub kilka zakładów produkcyjnych warto zaznaczyć, w którym chcielibyśmy pracować.
Dalsza część dokumentu powinna zawierać krótką informację, dlaczego to właśnie ty nadajesz się na to stanowisko. Swoją prośbę należy podeprzeć konkretnymi argumentami takimi jak: wykształcenie, kwalifikacje, umiejętności związane z zawodem, osiągnięcia, ostatnie zatrudnienie.
Podanie o pracę należy zakończyć zwrotem grzecznościowym oraz chęcią spotkania się na rozmowie kwalifikacyjnej.
Do podania o pracę należy dołączyć obowiązkowo CV. Mile widziany jest również list motywacyjny, referencje od wcześniejszych pracodawców, dyplomy potwierdzające zdobyte kwalifikacje lub własne portfolio w przypadku zawodów artystycznych.

Kiedy wysłać podanie o pracę?

Podanie o pracę jest dokumentem, który wysyła się wtedy, gdy nie jest prowadzona rekrutacja w danej firmie lub prowadzona jest rekrutacja ukryta, bądź tylko w szeregach obecnych pracowników. Jest to sygnał dla pracodawcy, że chcesz podjąć pracę w jego firmie na danym stanowisku.

Podanie o pracę warto wysłać wtedy gdy:

1. Pracodawca nie prowadzi otwartej rekrutacji.
2. Chcesz pokazać, że jesteś bardzo zmotywowany do pracy.
3. Odbyłeś staż w firmie i chcesz poinformować pracodawcę, że jesteś zainteresowany dalszą pracą.

Kto powinien wysyłać podanie o pracę?

Podanie o pracę dedykowane jest głównie osobom młodym, które dopiero wchodzą na rynek pracy. W szczególności są to studenci, absolwenci czy osoby, które odbyły staż lub praktyki w firmie i chcą dalej w niej pracować. Niemniej jednak podanie o pracę mogą wysłać również osoby, które posiadają bogate doświadczenie oraz są zainteresowane zmianą pracy, bądź pracą w konkretnej firmie. Podanie o pracę jest również wymogiem formalnym w niektórych instytucjach publicznych lub urzędach.

Najczęstsze błędy w podaniu o pracę.

Podobnie jak w innych dokumentach aplikacyjnych CV czy liście motywacyjnym, również w podaniu o pracę można popełnić wiele błędów, które będą dyskwalifikowały kandydata w oczach przyszłego pracodawcy. Oto najczęstsze z nich.
Błędy ortograficzne, interpunkcyjne, stylistyczne. Przed wysłaniem podania sprawdź zawsze tekst jeszcze raz. A najlepszym rozwiązaniem jest danie tekstu do przeczytania innej osobie.
Błędy formalne taki jak brak daty, brak danych adresowych i kontaktowych, brak adresata czy tytułu i podpisu na końcu dokumentu. Trzeba również zwrócić uwagę na klauzulę o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych kandydata.
W dokumencie podajemy nasz adres zamieszkania oraz aktualny numer telefonu. Również adres e-mail powinien brzmieć neutralnie a najlepiej aby nawiązywał do naszego imienia i nazwiska.
Podanie o pracę powinno być przejrzyste i czytelne. Pracodawca najprawdopodobniej tylko przeleci wzrokiem twój dokument. Dlatego powinien on być krótki ale bogaty w treść, tak aby dostarczył czytającemu wszystkich informacji, które go interesują.
Nie wysyłaj podania o pracę w formacie DOC lub ODT. Pracodawca może mieć problemy z jego otwarciem lub prawidłowym wyświetlaniem jeśli używa innego programu niż ty. Uniwersalnym i bezpiecznym rozszerzeniem jest plik PDF, który gwarantuje prawidłowy odczyt dokumentu.
Jednym z najpopularniejszych błędów jest wysyłka jednego dokumentu do wielu adresatów. Pamiętaj, że każde podanie o pracę jak również każdy inny dokument musi być spersonalizowany pod danego pracodawcę i stanowisko pracy. Nie ma chyba nic gorszego niż wysłać aplikację do innej firmy niż jest w nagłówku lub na inne stanowisko niż jest w treści.

Przykładowe podanie o pracę – wzór

Warszawa, dnia 22.10.2018 r. Jan Kowalski ul. Zdrowa 13 01-100 Warszawa E-mail: jan.kowalski@adres.pl Telefon: + 48 100 200 300 Kierownik ds. Rekrutacji Sklep Firmowy RTV i AGD ul. Nowy Świat 10 01-100 Warszawa

PODANIE O PRACĘ

Zwracam się z prośbą o przyjęcie mojej osoby do pracy na stanowisku sprzedawcy w Państwa sklepie firmowym RTV i AGD w Warszawie przy ul. Nowy Świat 10.
Posiadam 9 letnie doświadczenie w pracy jako sprzedawca – najpierw przez 3 lata w sklepie z elektroniką a później przez 6 lat pracowałem w sklepie ze sprzętem komputerowym. Praca w Państwa firmie spełnia moje oczekiwania jak również jest zgodna z moim wykształceniem i dotychczasowym profilem zatrudnienia. Równocześnie jestem przekonany, że moje dotychczasowe doświadczenie i umiejętności sprzedażowe przyczynią się do zwiększenia obrotów w Państwa sklepie i jego dalszego rozwoju.
Jestem osobą komunikatywną o pogodnym usposobieniu, lubię kontakt i rozmowę z klientem, dodatkowo moje cechy charakteru to uczciwość, punktualność, pracowitość.
W załączeniu przesyłam moje CV oraz list motywacyjny. Bardzo proszę o pozytywne rozpatrzenie mojego podania.
Jan Kowalski
Załączniki:
- Curriculum Vitae
- List motywacyjny

Choć podanie o pracę może być traktowane nieco po macoszemu, to warto poświęcić trochę czasu na jego napisanie. Nawet jeśli pracodawca nie prowadzi obecnie rekrutacji i nie potrzebuje pracowników, to w niedługim czasie może się to zmienić. Wtedy pracodawca ma już naszą aplikację a my mamy szansę zdobyć pracę w pierwszej kolejności, jeszcze przed rozpoczęciem oficjalnej rekrutacji.Zobacz przykładowe wzory podań o pracę:

2 Comments

  1. KazikW pisze:

    Super wpis. Mam tylko pytanie, czy trzeba dodawać również informację o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych do celów rekrutacji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *